Witaj na naszej stronie  strona główna   Kontakt 

Strona głowna
Współpraca
Elektrośmieci - Co to jest?
- postępowanie
- Szkodliwe substancje

Dla wprowadzających
O nas
Słownik

Jakie szkodliwe substancje zawierają elektrośmieci?

Elektrośmieci zawierają wiele szkodliwych dla zdrowia a nawet życia substancji. Gdy wyrzucimy zużyte czy niepotrzebne urządzenie na śmietnik niebezpieczne substancje mogą przedostać do gleby i później do wody. Wyrzucając starą pralkę, lodówkę czy komputer na śmietnik stwarzamy niebezpieczeństwo zarówno dla środowiska jak i dla nas samych.Poniżej znajduje się lista, najczęściej spotykanych substancji w elektrosmieciach:  Związki bromu znajdują się najczęściej w komputerach, jeżeli przenikna do gleby lub wody moga powodować problemy neurologiczne oraz zaburzenia rozrodcze.

  Rtęć znajduje się w świetlówkach - jeżeli substancja ta trafi do zbiornków wodnych to zwierzęta oraz ludzie, którzy spożyją wodę w nich znajdującą doznają poważnego zaburzebua wzroku, słuchu, połykania oraz koordynacji ruchowej.

  Azbest obecnie jest wycofany z użytku jednak dawniej częst stosowany w elektronice powoduje raka płuc i bylicę azbestową.

  Kadm najczęściej znleźć go możemy w bateriach zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.

  Związki bromu bardzo często stosowane w komputerach, mogą powodować schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne u ludzi i zwierząt.

  PCB który pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, a następnie do tkanki tłuszczowej ludzi i zwierząt i powoduje m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, opóźnienia w rozwoju niemowląt.

  Freon w klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
logowanie design. webmaster © Technika 2009